Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier powstało jako wspólna inicjatywa Fundacji Dawne Komputery i Gry oraz Warszawskiej Giełdy Elektronicznej. W latach 90-tych, gdy powstała WGE, wielu sprzedawców przeniosło się tam z legendarnej Giełdy na Grzybowskiej. Do dziś zresztą w podziemnych pawilonach wyczuwalny jest specyficzny klimat, doskonały dla Muzeum Komputerów.
Grupa Dawne Komputery i Gry powstała w 2010 jako kolektyw pasjonatów chcących zorganizować w Krakowie spotkanie miłośników retroinformatyki. Projekt pod nazwą Festiwal Dawnych Komputerów i Gier stał się od razu wielkim sukcesem – okazało się, że rzesze starszych krakowian chcą przyjść i pograć na sprzęcie ze swej młodości, a młodsi natomiast chcą się z nim zapoznać. W kolejnych latach projekt rozprzestrzenił się na Wrocław, Łódź i Poznań, a grupę zaczęli zapraszać do tworzenia strefy retroinformatycznej organizatorzy konwentów, konferencji i targów IT. Obecnie rocznie organizuje ok. 30 projektów na terenie całego kraju – a właściwie nie tylko, bo ma w swoim dorobku wystawę czasową w estońskim AHHAA Science Centre.
Łącząc fantastyczną lokalizację i klimat WGE oraz zbiory DKiG powstało Muzeum Komputerów i Gier – największa tego typu placówka w centralnej Polsce.
Od początku priorytetem jest interaktywność – to nie klasyczne muzeum z eksponatami za szybą, u nas można zasiąść przy klasycznym kineskopowym ekranie, chwycić joystick i po prostu pograć na sprzęcie sprzed kilkunastu-kilkudziesięciu lat.